طراحی سایت

هفت نکته که مشتریان وب سایت باید بدانند!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مشتری قبل از اینکه به کارفرما تبدیل شود ، یعنی قبل از اینکه با شرکت طراح وب سایت خود قرارداد منعقد نماید می بایست از مواردی که ذیلا اشاره می شود آگاهی کامل پیدا کند :
١ - سیستم مدیریت محتوی چیست ؟ سیستم مدیریت محتوی یا cms ( content management system ) به نرم افزاری گفته می شود که همراه با وب سایت بر روی فضای هاست ذخیره میگردد و امکان مدیریت ، ویرایش ، درج و حذف مطالب ، تصاویر ، ویدئو ها و در کل محتوای وب سایت را به اپراتور سایت می دهد

حال این سیستم می تواند با استفاده از نرم افزارهای متن باز مانند جولا ، وردپرس و ... پیاده سازی شود و یا با استفاده از سیستم های اختصاصی تولید شده توسط شرکت های طراحی و توسعه وب سایت پیاده گردد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

٢ - هاست و دامنه چیست ؟ دامنه یا دومین یا دامین (Domain) ، نامی است که برای وب سایت شما انتخاب و ثبت شده ( مانند urcom.ir ) و بصورت دوره ای ( سالانه / دو ساله / پنج ساله و ... ) باید تمدید گردد. هاست به فضایی گفته می شود که فایل های وب سایت شما بر روی آن ذخیره خواهد شد. در حقیقت هاست ، بخشی از فضای حافظه ( هارد دیسک ) سرور هایی است که خدمات هاستیگ وب سایت های اینترنتی را ارائه میدهند.

٣ - امنیت وب سایت : هر وب سایتی بصورت پیش فرض امن نیست و کارفرما باید از شرکت طراح بخواهد با توافقی که مابین شرکت مجری و کارفرما صورت می پذیر ( خصوصا از نظر مدت زمان و قیمت ) امنیت وب سایت را بالا ببرد. امنیت وب سایت هایی که با سیستم های سایت ساز متن باز ( جوملا ، وردپرس ، نیوک ، مامبو و ... ) پیاده سازی می شوند بیشتر در خطر است به دلیل اینکه سورس کد آن ها در اختیار عموم قرار دارد و حفره های امنیتی آنها راحت تر کشف می شوند. در مقابل ، افزونه های امنیتی بسیاری نیز برای این نرم افزار ها وجو دارد.

٤ - قالب اختصاصی یا قالب آماده : قالب سایت می تواند بصورت اختصاصی برای کارفرما طراحی شود و یا از قالب های که شرکت های بزرگی همچون تمپلیت مانستر طراحی و به فروش می رسانند استفاده شده و تغییرات خواسته شده توسط مشتری بر روی آن ها اعمال شود. بدیهی است حالت دوم برای مشتری ارزان تر تمام خواهد شد و پیاده سازی سایت نیز زمان کمتری خواهد برد.

٥ - قالب آماده رایگان : اشتباه نکنید ، قالب آماده رایگانی که در اینترنت وجود داشته باشد و شرکتی آن را بسادگی دانلود کند و به عنوان وب سایت به مشتری بفروشد وجود ندارد! بعضا شنیده می شود مشتریانی از این مسئله گله مندند که فلان شرکت برای سایت ما از قالب رایگا یا سایت رایگان و .. استفاده کرده است. در صورتی که برای تغییرات و ورود محتوی و تصاویر و ... زحماتی کشیده شده است. فقط مشتری باید در ابتدا آگاه باشد و در صورت تمایل اعلام کند که میخواهد از قالب و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی برای وب سایتش استفاده شود.

٦ - وب سایت ریسپانسیو ، واکنش گرا یا واکنش پذیر چیست ؟ : قالب ریسپانسیو به قالبی گفته میشود که نسبت به عرض صفحه متغییر است و با کوچک یا بزرگ شدن عرض نمایشگر تغییر شکل میدهد. در این حالت کاربرانی که با موبایل و یا تبلت نیز وب سایت شما را مشاهده می کنند نیز دچار مشکل نخواهند شد و به راحتی میتوانند در وب سایت شما بگردند و از امکانات آن استفاده کنند.

٧ - سئو فرندلی بودن وب سایت : سئو ( بهینه سازی برای موتورهای جستجو ) بحث جداگانه ای است که معمولا در صورت تمایل مشتری طی قرارداد جداگانه ای نیز به آن پرداخته می شود ، ولی اینکه شرکت طراح توجه کند حداقل های بهینگی برای موتورهای جستجو را در نوشتن کد های html و css سایت رعایت نماید مسئله ای است که کارفرما می تواند قبل از عقد قرارداد آن را از مجری بخواهد.

اورکام وب | Urcom.ir

Please publish modules in offcanvas position.